Кими Райконен с първа победа след 5 години и 113 старта

22.10.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 3606 прочитания

Последният световен шампион на Ferrari Кими Райконен спечели първата си победа от 5 години насам, след 113 състезания без успех – най-дългата такава серия в историята на Формула 1. Заедно с него на подиума в Гран при на САЩ се качиха Макс Верстапен и Люис Хамилтън. Финландецът спечели много оспорвано състезание с преследвачите си, но колата на Ferrari работи по-добре с гумите – както с ултрамеките, така и с меките и това се оказа решаващо.

Райконен поведе на старта, след като атакува в първия завой Хамилтън и въпреки че първата му серия обиколка с ултрамеките се оказа по-дълга, а Люис направи едно спиране в бокса за нов комплект меки сликове на мястото на супер меките, с които стартира, шансовете на финландеца за втората половина на състезанието да се бори за победата останаха. В бокса на италианците бяха наясно, че Райконен може да победи Хамилтън с едно спиране в бокса и наредиха на Себастиан Фетел да го пропусне, когато двамата се оказаха един до друг на пистата.

Фетел изостана още в началото, след като при състезателен инцидент се удари с Дениъл Рикардо и се завъртя, а след това се върна в състезанието в дъното на класирането. В края на надпреварата обаче Себ завърши 4-и, след като догони и изпревари Валтери Ботас с другия Mercedes.

В последните обиколки първите трима: Райконен, Верстапен и Хамилтън се събраха на около 1 секунда един от друг, като Люис пробва атака срещу Макс, но той се отбранява в продължение на няколко завоя и британецът се оказа в зоната за сигурност, като загуби време спрямо Кими и съперника си.

В Остин станахме свидетели на три различни стратегии в битката за титлата, които можеха да дадат един и същ резултат. Райконен тръгна с ултрамеки, единственият в Топ 5, а после ги смени с меки. Хамилтън стартира със супермеки, а после използва два комплекта меки, а Верстапен потегли с меки, направи поредица изпреварвания, за да влезе от 18-о място в Топ 10, след като завърши състезанието със супер меки, които имаха проблеми в самия край на състезанието.

След САЩ авансът на Хамилтън пред Фетел нарасна на 70 точки, което означава, че в Мексико той има нужда от 5 повече от Себ, за да си гарантира титлата за 2018.

Кими Райконен с първа победа след 5 години и 113 стартаКими Райконен с първа победа след 5 години и 113 стартаКими Райконен с първа победа след 5 години и 113 старта

Тагове: Райконен Хамилтън Фетел болид