Toro Rosso избра Гасли и Хартли за Мексико

24.10.2017 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 1385 прочитания

Новаците Брендън Хартли и Пиер Гасли ще карат за втория тим на Red Bull – Toro Rosso в Гран при на Мексико тази седмица. Въртележката с пилотите на Toro Rosso вече придобива абсурдни размери, след като за САЩ беше върнат Даниил Квят, който преди това загуби мястото си за два старта, а сега пак е оставен на резервната скамейка.

В Остин Хартли завърши успешно първото си състезание във Формула 1, макар и на 1 обиколка от победителя Люис Хамилтън, а Квят донесе точка на тима с 10-ото си място на финала. И точно новозеландецът обяви, че няма да натиска за втори старт с отбора и Toro Rosso го потвърди за Мексико.

Хартли буквално падна от небето на шефовете на тима. Той беше част от програмата за развитие на млади пилоти на Red Bull и през 2009 година направи тест за Toro Rosso. След това обаче за него нямаше място в следващите етапи на програмата и той пое по друг път, като стигна до заводския тим на Porsche в световния шампионат за издръжливост. През 2015 Хартли спечели титлата в WEC, тази година взе победата в „24 часа на Льо Ман” и е въпрос на време да спечели втората си световна титла в WEC. Но Porsche закрива програмата си в LMP1 в края на този сезон и Хартли и колегите му трябва да си търсят ново поле за изява.

Историята на Гасли също е интересна. Французинът кара този сезон в японската Супер Формула, където обаче остана на половин точка от титлата, а миналата година спечели титлата в GP2. През миналия уикенд последните два старта от Супер Формула бяха отменени заради лошо време и Гасли остана без титла и без още един старт от Формула 1. Гасли вече записа две състезания за Toro Rosso – той кара на мястото на Квят в Малайзия и Япония, а сега отново сменя руснака.

Смените започнаха след предсрочното преминаване на Карлос Сайнц в Renault, който записа страхотен дебют за новия си тим в Остин.

Все още не се знае дали ангажиментите на Хартли и Гасли ще продължат и след Мексико, тъй като после идват още две състезания.

Но тази седмица Toro Rosso ще влезе в историята с участието си с три различни двойки пилоти в последните три старта във Формула 1 – Япония: Сайнц и Гасли, САЩ: Хартли и Квят и Мексико: Хартли и Гасли.