Хамилтън ще стартира пръв на "Силвърстоун"

15.07.2017 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 3243 прочитания

Трикратният световен шампион Люис Хамилтън ще стартира пръв в домашната си Гран при на Великобритания на пистата „Силвърстоун”. Британецът зарадва феновете си по трибуните с 67-я си полпозишън във Формула 1 и за пети път ще тръгне пръв на тази писта. Така Люис е на една спечелена квалификация от изравняването на рекорда на Михаел Шумахер за най-много първи места на старта във Формула 1.

В началото на третата част Хамилтън оглави класирането, а при втория си опит за бърза обиколка постигна 1.26,600 минути, което увеличи аванса му пред неговите преследвачи.

В последната си бърза обиколка Кими Райконен с Ferrari изскочи от четвърто на второ място, но остана на над половин секунда от Хамилтън, като измести от първа редица съотборника си Себастиан Фетел.

След квалификацията стюардите разследваха Хамилтън за инцидент с Ромен Грожан (Haas), който се оплака, че е бил задържан от британеца в бързата си обиколка на завоя „Клуб”. Но разследването не показа Люис да е извършил нарушение и той запази първото си място на старта.

Другият пилот на Mercedes Валтери Ботас завърши четвърти, но утре ще стартира девети, тъй като ще получи нова скоростна кутия за състезанието, а с нея и 5 места назад на стартовата решетка.

Така Макс Верстапен с Red Bull излиза на втора редица, след като финиира пети, а Нико Хюлкенберг с Renault ще потегли пети, след като остана на 6-о място – най-доброто му квалификационно представяне през този сезон.

Изненадата в Топ 10 се оказа Щофел Вандоорн, който с колата на McLaren стигна до 9-ото място, следван от Грожан.

Фернандо Алонсо остана на половин секунда от съотборника си и завърши 13-и, като това е един малкото случаи този сезон, в който белгиецът е по-бърз от испанеца. Все пак Алонсо утре ще тръгне последен, тъй като получи 30 места назад на стартовата решетка заради промените по задвижващата му система този уикенд.