Нювил отмъкна победата в последния етап в Аржентина

02.05.2017 | Авто новини: Авто Спорт » Рали | Автор: Georgi Ivanov | 3752 прочитания

Тиери Нювил стана първият пилот този сезон в WRC с две победи, след като спечели драматично рали „Аржентина”, пети кръг за сезона. Белгиецът с Hyundai i20 Coupe WRC взе победата с аванс от 0,7 секунди на финала, като излезе на първо място в последната отсечка, където прескочи дотогавашния лидер Елфин Еванс с Ford Fiesta WRC.

Уелсецът поведе от петък сутринта, авансът му достигна почти 1 минута, но в събота се стопи заради поредица технически проблеми до малко над 11 секунди. В първите две неделни отсечки Еванс имаше проблеми със спирачките и това намали преднината му пред Нювил на нищожните 0,6 секунди преди последната отсечка – второто минаване на митичното изпитание „Ел Кондор” с дължина 16,32 км.

На първата контрола в етапа Еванс имаше аванс от над 3 секунди пред Нювил, но след това се удари леко на влизането в един от металните мостове в етапа и това се отрази на темпото му. На финала на етапа Еванс остана на 1,3 секунди от Нювил и загуби първото място.

Нювил спечели и пауър стейджа на финала на ралито, което му донесе 5 допълнителни точки в битката за титлата.

Трети остана Ойт Танак с Ford Fiesta WRC, следван от съотборника си в M-Sport Себастиен Ожие, като световният шампион остава начело в класирането след първите пет състезания този сезон.

Ожие има 102 точки, следван от Латвала, който завърши четвърти в Аржентина с 86, а Нювил е трети с 84.

При конструкторите начело е M-Sport с 162, следват Hyundai и Toyota с 140 и 99 точки.

Следващото състезание е рали „Португалия” от 18 до 21 май.