728 x 90

7 съвета за поддръжка на автомобила през зимата

Подбрали сме седем съвета, които определено ще ви помогнат да съхраните колата си и да й помогнете да дава най-доброто от себе си.

В различна степен, можем спокойно да кажем, че зимата (макар и не астрономическата) настъпи в почти цялата страна. Сняг, кал, дъжд, киша, ниски температури – през всичко това автомобилите ни ще трябва да преминават през следващите няколко месеца. Решихме да ви улесним, а и тях, с няколко съвета.

Съветите идват от Maxo.bg и са насочени към поддръжката на автомобила през зимните месеци. Подбрали сме седем съвета, които определено ще ви помогнат да съхраните колата си и да й помогнете да дава най-доброто от себе си.

1. Гумите

Вече сте наясно, че ви трябват зимни. Ако имате, сменете ги в близките дни и седмици. Ако нямате, си купете.

Цената на масовата 15-инчова гума е около 100 – 120 лв. Това прави инвестиция от 400 – 480 лв. за четири броя. Цената варира заради марката и цолажа, както и ако искате да инвестирате и в джанти за по-лесна смяна в различните сезони.
По-добре не правете експерименти като смяна на само две от гумите, макар да е разпространена практика. 

Вторият рисков експеримент е да търсите намалени гуми с изтичащ „срок на годност“ или рециклирани такива (втора употреба). Експертите съветват те да са произведени преди не повече от 5 години, защото каучукът старее (дори и гумата да не се използва). 
Това може да проверите по DOT номера, който се намира отстрани на самата гума и се състои от четири цифри. Първите две са номера на седмицата, а вторите на годината. Например, номер 3312 означава дата на производство 33-ата седмица от 2012 г. Освен това се запасете с вериги за вашия размер, особено ако често пътувате извън населеното място. Предварително тренирайте поставянето им (ако не сте се занимавали преди с подобна дейност). 

2. Акумулатор

Ако и сега акумулаторът ви дава признаци на недобра работа и остаряване, то е много вероятно окончателно да ви предаде именно през зимата. Така че, ако забележите подобни признаци, като трудно палене/дълго въртене преди запалване, по-добре инвестирайте в нов. 

При студено време маслото се сгъстява и двигателят има нужда от повече ток, за да запали. Подходяща батерия и съответният ампераж се избира по няколко показателя като габарити и мощност на двигателя, необходимо електричество (ако имате ел. прозорци, ел. заключващ механизъм, мощни климатик и аудио система и т.н.) и тип клеми. 
Очевидно, че от тях ще зависи и цената на акумулатора, както и от производител и дистрибутор. Масовите са между 100 и 200 лева.

3. Масло и филтри

Както вече стана дума, при студено време маслото се сгъстява. Ако наближава времето да го сменяте, по-добре не отлагайте за пролетта. При маслата също има различни видове – зимни, летни и всесезонни; синтетични и минерални; различни класове. Обикновено производителят посочва техническите характеристики за конкретната кола.

Проверката и смяната на горивните филтри също се прави сега, особено ако имате дизелов автомобил. Срокът за смяна обикновено е посочен от производителя, техниците съветват да става при всяка смяна на маслото. Като стана дума за дизелови двигатели, проверете и подгревните свещи.

4. Чистачки и течност

Ако чистачките ви „мажат“ сега, ще мажат още повече през зимата, когато няма да се борят само с вода, но също с кал и луга. Комплект пера не е скъп, а добрата видимост е важна. 
Снабдете се и със зимна течност за чистачки – източете лятната и я сменете. Ако оставите лятната течност или водата в резервоарчето да замръзне, то ще се спука.

5. Антифриз

Трябва да проверите дали не е време за смяна. Най-лесно е да не се занимавате сами, а да закарате колата в сервиз (или просто като част от общия преглед преди зимата).

Ако държите да си направите проверката сами, ето как се прави: Изтегляте със спринцовка течност от резервоара на радиатора и я поставяте за една нощ в камерата. Ако на сутринта не ви се вижда прекалено сгъстена, значи всичко е наред.

6. Външен вид

Дори да не сте суетни, погрижете се и за някои козметични компоненти. Лугата и солта по пътищата могат да увредят боята на автомобила ви и да доведат до ръжда. Това означава, че ако не сложите вакса, директно „инвестирате“ в бъдещо чистене на въпросната ръжда и (пре)боядисване. По същата причина е желателно през зимата да минавате на автомивка по-често.

Другото, на което трябва да обърнете внимание, са гумените уплътнения, които могат да понесат щети от студа. В търговската мрежа се продават силиконови спрейове, с които да ги напръскате, за да ги предпазите – струват около 10 – 12 лв. Има и по-евтин вариант – да ги намажете с течен парафин. Продава се в магазините и аптеките на цена от 1 – 2 лв. Преди това ги почистете от прах и замърсявания и ги подсушете добре.

По подобен начин се обработват и ключалките. Проверете също изправността на реотаните на задното стъкло и подгряването на огледалата, ако автомобилът ви има такова.

Сменете стелките в купето с гумени. Ще се качвате в него с мокри и кални крака, а гумата, както е очевидно, се чисти значително по-лесно и е непромокаема.

7. Аксесоари

Част са задължителни, макар и не по-закон, а други – препоръчителни. Но по-добре да сте подготвени за неприятни изненади. Ето кои са:

  • Вериги за гумите.
  • Четка/метличка за сняг и стъргало за лед.
  • Кабели за подаване на ток.
  • Това е и сезонът, в който става най-ясно, защо е добре човек да си има зарядно за акумулатор. Особено ако не палите колата често.
  • Резервна течност за чистачките.
  • Спрей за размразяване на ключалки
  • Внимание! Него не дръжте в колата, а в себе си.

Свързани публикации

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителни полета са маркирани с *

Най-нови

AUTOCLUB.BG във Facebook

Facebook Pagelike Widget

Спорт