728 x 90

Премиери за България на "Танц филм фест" в кино "Люмиер"

Най-новите филми за класически балет и модерен танц ще бъдат прожектирани в кино „Люмиер Лидл” като част от Танц Филм Фест 2019. От 24 до 30 септември любителите на танцовото изкуство ще могат да се насладят на общо 12 филма от програмата, сред които са както утвърдени заглавия, така и на премиерни за страната ни

Най-новите филми за класически балет и модерен танц ще бъдат прожектирани в кино „Люмиер Лидл” като част от Танц Филм Фест 2019. От 24 до 30 септември любителите на танцовото изкуство ще могат да се насладят на общо 12 филма от програмата, сред които са както утвърдени заглавия, така и на премиерни за страната ни филми. Те обхващат няколко категории, сред които премиерни заглавия, класически балет и велики филми за балета, модерен танц, документални филми и фламенко.

Филм за уникалния кубински танцьор Карлос Акоста, както и откриващият филм на „Четиринайсетдневката на режисьорите” в Кан, отличен и на Фестивала в Сараево са сред акцентите измежду премиерните заглавия на Танц Филм Феста.

Съществува ли любовта от пръв поглед? Любовта към танца определено е такава. Доказателство е филмът на режисьора Исиар Болайн – „Юли”, който ще бъде прожектиран на 27 септември от 20:00 часа.

Юли е името, с което се обръща към малкия Карлос Акоста баща му Педро. От детските си години Юли се съпротивлява на каквато и да е дисциплина или образование, растейки из улиците на бедния си хавански квартал. Но Педро знае, че синът му има природна дарба и го принуждава да се запише в Националното балетно училище на Куба.

Въпреки волята му и при тоталната му непокорност, Юли се оказва запленен от танца. Още от детските си години той започва да оформя легендата за себе си – тази за един от най-добрите танцьори на своето поколение, който често нарушава табута. Така Карлос Акоста става първият чернокож артист, танцувал Ромео в Кралския балет в Лондон, където славната му кариера на премиер солист продължава цели 17 години.

Сред премиерните заглавия на фестивала се отличава откриващият филм на програмата „Четиринайсетдневка на режисьорите” в Кан – „И след това танцувахме” – на режисьора Леван Акин. Филмът се превърна и в едно от събитията на тазгодишния фестивал.

В средата на този месец главният артист във филма Леван Гелхиани взе отличието за „Най-добър актьор” на Международния кинофестивал в Сараево. Сюжетът разказва за Мераб, който се подготвя от ранна възраст като танцьор в Националния ансамбъл на Грузия, заедно със своята партньорка Мария. Светът му се преобръща напълно с пристигането на безгрижния Иракли, който се превръща едновременно в най-силния му съперник и обект на желание. Копродукцията на Грузия, Швеция и Франция ще бъде показана премиерно за България на Танц Филм Феста на 29 септември от 18:30 часа.

Една приказка за чудото на съществуването, разказана чрез танца, ще се пренесе на големия екран. Филмът „Танц” на режисьора Телмо Еснал ще представи еволюцията на едни от най-автентичните танци в Европа, която е белязана от кръговрата на природата.

Филмът е поетично преклонение пред земята, хората, митовете и обичаите, както и към изпълнената със символи вселена на традиционните танци. Проследете историята на танците в Европа на 29 септември от 20:30 часа.

Свързани публикации

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителни полета са маркирани с *

Най-нови

AUTOCLUB.BG във Facebook

Facebook Pagelike Widget

Спорт