728 x 90

Рали Дакар 2022: Първа етапна победа за Хенк Латеган, Ал-Атия продължава да води

Хенк Латеган спечели петия етап на рали „Дакар“ в околностите на Рияд, след като изпревари с 1:58 минути Себастиан Льоб (BRX Hunter). Насър Ал-Атия (Toyota) остава убедително начело, въпреки че завърши деня на седма позиция. Стефан Петерхансел (Audi) се бореше за етапната победа с Латеган, но след четвъртата контрола спря, за да помогне на съотборника

Хенк Латеган спечели петия етап на рали „Дакар“ в околностите на Рияд, след като изпревари с 1:58 минути Себастиан Льоб (BRX Hunter). Насър Ал-Атия (Toyota) остава убедително начело, въпреки че завърши деня на седма позиция.

Стефан Петерхансел (Audi) се бореше за етапната победа с Латеган, но след четвъртата контрола спря, за да помогне на съотборника си Карлос Сайнц, който разби един от амортисьорите на електрическия RS Q e-tron. Въпреки че автомобилът на Петерхансел влезе в ролята на донор, Матадора загуби над час в етапа.

Третият пилот на Audi Матиас Екстрьом държеше отлично темпо и на последната контрола изоставаше само с четири минути спрямо лидера. Двукратният шампион в DTM обаче натрупа 19 минути пасив на финала и остави немския тим без представители в челната десетка.

Другата голяма новина от изминалото денонощие бе наказанието, което Жинил де Вилиърс (Toyota) получи, след като за втори път удари мотоциклетист. Първата санкция за южноафриканеца бе само пет минути, но за второто провинение той получи цели пет часа, в резултат на което е извън първите 30.

При мотоциклетистите, които днес караха по различно трасе, статуквото в челото се запази. Новини обаче съвсем не липсваха и най-голямата от тях поднесе бившият пилот от MotoGP Данило Петручи. Италианецът спечели първата си етапна победа, финиширайки на две секунди пред Рос Бранч (Yamaha).

Сам Съндърланд (GasGas) изгуби осем минути, но продължава да е начело в генералното класиране, въпреки че вчера падна тежко и контузи врата си. В челната тройка останаха също Матиас Валкнер (KTM) и Адриан Ван Беверен (Yamaha).

Двама от водещите състезатели вероятно няма да продължат битката за подиума. Петият в генералното класиране от вчера Скайлер Хаус (Husqvarna) стигна до финала днес с мозъчно сътресение, а Хоан Бареда Борт (Honda) контузи ключицата си.

При SSV бъгитата дебютантът Лупи де Оливейра (Can-Am) изпревари в генералното класиране фаворита Остин Джоунс (Can-Am), след като даде най-добро време в етапа, а при камионите КАМАЗ отново окупира първите четири места. Етапната победа бе за Андрей Каргинов, но Дмитрий Сотников увеличи преднината си в общото подреждане спрямо Едуард Николаев на 9:53 минути.

Шестият етап отново е в околностите на Рияд, като този път мотоциклетистите и състезателите в категорията на четириколките поемат на северозапад, а всички останали – на изток. Състезателната дистанция е съответно 423 и 350 км.

Източник: AMS.bg