Първа редица за Mercedes в Русия

Валтери Ботас спечели първата си квалификация от почти 3 месеца насам, а той и световният шампион Люис Хамилтън осигуриха първа редица на старта за Гран при на Русия във Формула 1. При първите бързи обиколки в третата част на квалификацията финландецът имаше аванс от едва 0,004 секунди пред Люис, но при вторите опити британецът допусна

Валтери Ботас спечели първата си квалификация от почти 3 месеца насам, а той и световният шампион Люис Хамилтън осигуриха първа редица на старта за Гран при на Русия във Формула 1.

При първите бързи обиколки в третата част на квалификацията финландецът имаше аванс от едва 0,004 секунди пред Люис, но при вторите опити британецът допусна грешка, а Ботас записа 1.31,387 минути и взе първото място с аванс от 0,145 секунди.

Себастиан Фетел с Ferrari остана трети, на 0,556 секунди от Ботас и призна по-радиото, че е загубил „десета и половина или две” заради своя грешка. До него на втора редица се класира Кими Райконен, който се оплака от гумите в първата си бърза обиколка, а във втората не успя да подобри времето си.

Той обаче не беше застрашен от преследвачите на лидерите, тъй като завърши с почти 1 секунда аванс пред Кевин Магнусен с Haas, а шести завърши Естебан Окон с Force India.

Пет коли в дъното на стартовата решетка са с наказания заради смени на двигатели и компоненти по задвижващите системи, което ограничи присъствието на някои пилоти на пистата във втората част.