McLaren начело в Барселона, проблеми за Mercedes

Ландо Норис с McLaren оглави класирането в петия ден от предсезонните тестове във Формула 1 на пистата „Каталуня” край Барселона. Дебютантът постигна най-добро време, като изпревари с 0,006 секунди Пиер Гасли с Red Bull и записа две спирания на трасето заради повреди. Норис записа 38 обиколки сутринта, но пропусна последните 100 минути от преди обедната

Норис записа 38 обиколки сутринта, но пропусна последните 100 минути от преди обедната сесия, когато спря заради загуба на хидравлично налягане. След това Норис се върна на трасето и програмата му вървеше по план, като в края на деня той направи три къси серии от обиколки, в две от тях записа бързи обиколки и с 1.17,709 минути оглави класирането с гумите С4, а малко над 20 минути преди края на деня колата му отново спря, този път на излизането от завой №2.

Гасли беше най-бърз през по-голямата част от сутрешната сесия, като в самия й край от първата позиция го измести Антонио Джовинаци с Alfa Romeo, а следобедът същото постигна и Норис.

Все пак, Гаспи постигна 1.17,715 минути с гумите С3 и това е с над 1 секунда по-бързо от най-доброто време, постигнато от Red Bull в първите 4 дни от тестовете. Освен това, вчера Гасли записа и 136 обиколки.

Трети в края на деня остана Ланс Строл с Racing Point, който завърши на 0,115 секунди от времето на Норис и навъртя 82 обиколки.

Световните шампиони от Mercedes загубиха почти цялата следобедна сесия вчера, тъй като Валтери Ботас спря още в първата обиколка след излизането му от бокса заради загуба на налягането на маслото. Това наложи смяна на двигателя, като Ботас успя да запише само 6 обиколки.