Ботас най-бърз в първата тренировка

Лидерът в класирането във Формула 1 Валтери Ботас с Mercedes беше най-бърз в първата свободна тренировка за Гран при на Испания днес, въпреки че не кара в последния половин час от сесията заради теч на масло. Финландецът на няколко пъти размени най-бързи обиколки с двамата пилоти на Ferrari Шарл Льоклер и Себастиан Фетел преди да

Лидерът в класирането във Формула 1 Валтери Ботас с Mercedes беше най-бърз в първата свободна тренировка за Гран при на Испания днес, въпреки че не кара в последния половин час от сесията заради теч на масло.

Финландецът на няколко пъти размени най-бързи обиколки с двамата пилоти на Ferrari Шарл Льоклер и Себастиан Фетел преди да се укрепи на първото място с време 1.17,951 минути.

Фетел остана втори, на 0,115 секунди, а Льоклер – трети, на 0,221 секунди.

Световният шампион Люис Хамилтън с другата кола на Mercedes завърши 4-и, на 0,624 секунди. В първата половина на тренировката той кара със средно твърдите гуми, но не успя да постигне достатъчно добро време. С меките обиколката му също не беше особено бърза, а той се оплака по радиото, че задните му сликове са „приключили” след симулация на квалификационна обиколка.

Най-напред от пилотите извън двата топ тима финишира Ромен Грожан с Haas, французинът е пети, на 0,992 секунди, а Топ 6 допълни Карлос Сайнц с McLaren, на 1,204 секунди.

Двамата пилоти на Red Bull не използваха меките гуми в първата тренировка и Пиер Гасли остана 8-и, на 1,3 секунди, а Макс Верстапен – 12-и, на още 0,6 секунди по-назад. За холандеца тренировката също приключи по-рано заради проблем, появил се в неговия RB15, но от тима не уточниха какво не е в ред в колата.

Сесията завърши при червени флагове заради катастрофата на Ланс Строл с Racing Point, който излетя от пистата на завой №9 и се удари в предпазната стена, като сериозно пострада предницата на колата му.