Ботас спечели квалификацията в Испания

Лидерът в световния шампионат във Формула 1 Валтери Ботас спечели квалификацията за Гран при на Испания и днес ще стартира от полпозишън, а до него на първа редица се класира световният шампион Люис Хамилтън. Финландецът беше пилотът, който доминира в квалификацията на пистата „Каталуня”, като най-бързата му обиколка се оказа с 0,634 секунди по-добра от

Лидерът в световния шампионат във Формула 1 Валтери Ботас спечели квалификацията за Гран при на Испания и днес ще стартира от полпозишън, а до него на първа редица се класира световният шампион Люис Хамилтън.

Финландецът беше пилотът, който доминира в квалификацията на пистата „Каталуня”, като най-бързата му обиколка се оказа с 0,634 секунди по-добра от тази на Хамилтън и така Валтери записа трета спечелена квалификация от пет опита досега.

Още в началото на третата част на квалификацията пилотите на Mercedes окупираха първата редица, а при вторите си опити нито един от пилотите в Топ 4 не успя да подобри времето си. След квалификацията пък стана ясно, че Хамилтън е имал проблеми с батерията на хибридната му система и това се е отразило на темпото му.

Себастиан Фетел с Ferrari остана трети, на 0,866 секунди от Ботас и на по-малко от 0,1 секунда пред Макс Верстапен с Red Bull.

Другият пилот на Скудерията Шарл Льоклер остана пети, като направи само една бърза обиколка в третата част, тъй като му се наложи да използва два комплекта меки сликове във втората част, където сбърка на завоя „Кампса”, мина през бордюра и загуби половината от единия си дефлектор.

Топ 6 допълни Пиер Гасли с другата кола на Red Bull, следван от двамата пилоти на Haas Ромен Грожан и Кевин Магнусен, които останаха седми и осми.

Даниил Квят с Toro Rosso завърши девети, а Дениъл Рикардо с Renault – десети, но австралиецът е наказан от Баку заради куриозния удар с руснака и ще стартира с три позиции по-назад.