728 x 90

Шампионът размаза конкурентите си в Бахрейн

Макс Верстапен завърши пред съотборника си Перес, а Алонсо се завърна на подиума Тоталната доминация на Red Bull от предсезонната подготовка очаквано продължи и в Гран при на Бахрейн, първи кръг за сезона във Формула 1. Макс Верстапен спечели с лекота, а Серхио Перес направи успеха на световните шампиони двоен. Третият Фернандо Алонсо (Aston Martin)

Макс Верстапен завърши пред съотборника си Перес, а Алонсо се завърна на подиума

Тоталната доминация на Red Bull от предсезонната подготовка очаквано продължи и в Гран при на Бахрейн, първи кръг за сезона във Формула 1. Макс Верстапен спечели с лекота, а Серхио Перес направи успеха на световните шампиони двоен. Третият Фернандо Алонсо (Aston Martin) се качи за първи път за подиума след Гран при на Катар 2021.

За Верстапен Гран при на Бахрейн мина като разходка в парка. Световният шампион с лекота запази първата позиция на старта, моментално излезе от DRS зоната на Шарл Льоклер (Ferrari), след което просто контролираше преднината си в челото до карирания флаг. Това бе 36-а победа и първа на „Сахир“ за 25-годишния нидерландец, който изпревари с 12 секунди съотборника си.

Перес трябваше да работи много по-здраво от Верстапен, за да стигне до второто място. Мексиканецът се забави на старта и остана зад Льоклер при оформянето на колоната, след което трябваше да чака до 26-ата обиколка, за да си върне второто място благодарение на меките гуми.

На теория Ferrari трябваше да е вторият по сила отбор, но на практика се оказа различно. Льоклер отпадна от трета позиция заради повреда в задвижващата система, а Карлос Сайнц изгуби битката с Алонсо за третото място. Пилотът на Aston Martin показа завидно темпо с твърдите сликове в третия стинт и в 46-ата обиколка не остави шанс на своя сънародник.

За 41-годишния ветеран това бе първи подиум от Гран при на Катар 2021 насам и едва втори, след като напусна Ferrari през 2014 година. Резултатът му потвърждава и прогнозите, че в състезателно темпо Aston Martin има предимство не само спрямо Mercedes, но и спрямо Скудерията.

Петият Люис Хамилтън (Mercedes) потегли перфектно и изпревари съотборника си Джордж Ръсел и Алонсо веднага след загасването на червените светлини. Седемкратният шампион обаче нямаше отговор на атаката на Алонсо в 39-ата обиколка. Ръсел също не бе доволен от поведението на W14 и позволи на Ланс Строл (Aston Martin) да го изпревари при пресичащата стратегия на канадеца след вторите смени.

Строл очевидно изпитваше затруднения заради скорошната си контузия и липсата на опит с AMR23, но въпреки че допусна няколко непредизвикани грешки, може да е доволен от шестото място. Зад него и Ръсел остана осмият Валтери Ботас (Alfa Romeo), който спечели четири места по време на надпреварата.

Още по-солиден бе прогресът на другите двама пилоти в топ 10. Пиер Гасли (Alpine) стартира последен, но си проби път до деветото място, а десетият Алекс Албон (Williams) спечели финалната точка от петнайсетото място на стартовата решетка.

За Гасли и Албон Гран при на Бахрейн мина по ноти, докато за пилотите на McLaren надпреварата на „Сахир“ бе истински кошмар. Ландо Норис завърши едва седемнайсети, а Оскар Пиастри отпадна след повреда в електрическата система на MCL60.Следващият кръг във Формула 1 е след две седмици в Саудитска Арабия.

Източник: ams.bg