Четвърта поредна двойна победа за Mercedes

28.04.2019 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 1594 прочитания

Mercedes стана първият отбор в историята на Формула 1, спечелил четири двойни победи в първите 4 старта за сезона, след като Валтери Ботас финишира пръв в Гран при на Азербайджан, а световният шампион Люис Хамилтън завърши втори.

Себастиан Фетел с Ferrari остана трети, следван от Макс Верстапен с Red Bull и Шарл Льоклер с другата кола на Ferrari.

От Mercedes оставиха двамата им пилоти да се състезават свободно и Ботас удържа на натиска на Хамилтън от старта до края на състезанието, а с победата си върна и първата позиция в класирането след първите 4 състезания този сезон.

Фетел отново не беше заплаха за пилотите на Mercedes и вече изостава на 35 точки от Ботас, който води с 1 точка пред Хамилтън, като тази една точка е от най-бързата му обиколка в Австралия.

Стратегията на Скудерията отново беше под въпрос, тъй като Льоклер изпусна шанса си да завърши пред Верстапен – Шарл стартира със средно твърди гуми за по-дълга първа серия, справи се с пилотите от средата на колоната и бързо започна да застига лидерите.

В 11-ата обиколка Льоклер застигна Фетел, който веднага беше повикан в бокса смени меките сликове със средно твърди, а веднага след това стратегията му беше покрита от Ботас и Хамилтън в две последователни обиколки.

Това изведе Льоклер начело, който обаче имаше нужда от дълга серия със средно твърдите, но Ботас, Хамилтън и Фетел започнаха да го догонват. Валтери го задмина в 32-ата обиколка, а Льоклер започна да иска по радиото бокс, за да получи нови гуми.

От боса му казаха да изчака, тъй като имаха съмнения, че меките сликове ще изкарат до финала. За 2 обиколки Льоклер загуби 8 обиколки спрямо Ботас и отново получи нареждане от бокса да пропусне Фетел. След бокса той се върна пети, на над 20 секунди от Верстапен и нямаше как да го догони и остана пети.