Хамилтън взе пета победа на "Монца"

02.09.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 6004 прочитания

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън спечели най-неочакваната си победа тази година, след като триумфира за пети път в кариерата си на „Монца” и се изравни с Михаел Шумахер по брой победи в Гран при на Италия.

Фаворитите от Ferrari се спънаха още в първата обиколка, в която поведе стартиралия от първа позиция Кими Райконен, преследван от съотборника си Себастиан Фетел и Хамилтън с Mercedes. Колоната мина почти без проблеми през първия шикан „Ретефильо”, но във втория шикан „Роджа” Фетел атакува Хамилтън, остана по-назад от него и в средата на завоя го удари, след което се завъртя. Така Фетел остана последен и трябваше да спира в бокса за нов нос и гуми, а Хамилтън подгони Райконен в борбата за първото място.

След прибирането на колата за сигурността, излязла заради отпадането на Брендън Хартли с Toro Rosso, който пострада още на старта, в 4-ата обиколка състезанието беше рестартирано и Хамилтън изпрева Райконен в първия шикан, но финландецът си върна първото място в „Роджа”.

Оттам до спирането на Райконен в бокса Хамилтън го преследваше на по-малко от 2 секунди. Кими спря в 20 обиколка, а Хамилтън остана още 8 обиколки на пистата и когато той се върна с меки сликове след супермеките, Люис се оказа зад новия водач Валтери Ботас с другия Mercedes и Райконен.

Ботас веднага получи нареждане от бокса да намали темпото, за да задържи Райконен и Хамилтън да го догони, което стана до 36-ата обиколки, когато Валтери спря в бокса. В последвалите обиколки, въпреки че и Райконен и Хамилтън имаха проблеми със задна лява гума, двамата се опитаха да се надбягват, но накрая Люис догони Кими и го изпревари на влизането в първия шикан.

Въпреки, че стратегията на Ботас беше жертвана заради Хамилтън, Валтери се включи в битката с Макс Верстапен с Red Bull за третото място, но холандецът го удари на спирането на първия шикан и беше наказан с 5 секунди. Въпреки това Ботас продължи да го натиска и атакува до края, като на финала отново беше много близо и си осигури третото място. В битката с Ботас Верстапен загуби достатъчно време, за да може да го прескочи и Фетел заради наказанието и обясни по радиото, че „не му пука”, че ще изпусне и 4-ото място на финала.

Хилядите тифози посрещнаха на подиума с освирквания Люис Хамилтън и Валтери Ботас и бурно приветстваха Райконен, който не скри разочарованието си, че е загубил заради проблемите с гумите, които пък могат да се търсят в по-ранното му спиране в бокса.

След 14 състезание Хамилтън води с 30 точки на Фетел, а до края на септември остават още две състезания – в Сингапур и Русия, за които Люис прогнозира, че те ще са много важни в битката за титлата.