Фетел не иска заповеди от бокса във Ferrari

02.07.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 2100 прочитания

4-кратният световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел подкрепи решението на неговия тим Ferrari да не използва заповеди от бокса, за да му осигури по-добро класиране в Австрия. Вчера Фетел финишира трети, а пред него завърши съотборникът му Кими Райконен, като разликата между тях беше няколко секунди и феновете очакваха, че двамата ще получат нареждане да си разменят местата.

С третото си място на „Ред Бул Ринг” Фетел отново излезе начело в класирането при пилотите, но пак само с 1 точка аванс пред Люис Хамилтън, който вчера отпадна заради повреда.

„Не, защо – отговори Фетел на въпроса дали е трябвало от Ferrari да използват заповеди от бокса. – Макс спечели състезанието напълно заслужено, не направи нито една грешка, много силно представяне от негова страна. Кими направи всичко, което можа.

„Аз се опитах да ги догоня и двамата. Двамата с Кими натискахме колкото можехме. И двамата догонвахме Макс, но това се оказа недостатъчно.”

Райконен завърши състезанието с най-бързата обиколка на „Ред Бул Ринг”, а на финала беше на 1,5 секунди от Верстапен.

В Скудерията имаха възможност да повторят фарса от 2002 година, когато Рубенс Барикело получи нареждане да пусне пред себе си Михаел Шумахер и бразилецът го направи по възможно най-демонстративния начин – на излизането от последния завой. След това десетките хиляди фенове по трибуните освиркаха Шумахер, Рубенс и шефа им Жан Тод, който лиши Барикело от победата, въпреки че бразилецът стартира от полпозишън и води от старта до фитала.

През 2002 феновете бяха много недоволни защото Ferrari повтори случката от 2001, когато Рубенс получи нареждане от бокса да пропусне Михаел пред себе си, за да завърши германецът на второ място в Гран при на Австрия.

От своя страна Фетел има доста негативна история по отношение на заповедите от бокса, след като през 2013 в Малайзия открадна победата на съотборника си Марк Уебър, тъй като не спази нареждането да не атакува австралиеца преди финала, който го беше победил в квалификацията и състезанието след вторите спирания. Тогава публиката също освирка Фетел, а това посрещане на германеца продължи на повечето писти чак до началото на следващия сезон в Австралия.