Верстапен спечели в Австрия, провал за Mercedes

01.07.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 3141 прочитания

Макс Верстапен с Red Bull спечели първата си победа за 2018 година, като на финала в Австрия изпревари двамата пилоти на Ferrari Кими Райконен и Себастиан Фетел. Състезанието се оказа пълен провал за Mercedes, въпреки че Валтери Ботас и Люис Хамилтън стартираха от първа редица, а заради повреди спряха доста пилоти в челото.

С третото си място днес Фетел отново поведе в класирането, макар и само с 1 точка аванс пред Хамилтън.

На старта Ботас и Хамилтън бяха атакувани от Райконен, като Валтери изостана до 4-ото място, но в края на първата обиколка се върна втори след агресивна контраатака срещу Райконен и Верстапен. Преди това пък Макс успя да изпревари Кими и излезе втори.

Състезанието за Mercedes се обърка още в началото, когато Ботас отпадна заради повреда в скоростната кутия, а Хамилтън изпусна спирането в бокса зад виртуалната кола на сигурността, която позволи на всички негови съперници да спрат за нови гуми. А въвеждането на виртуалната кола на сигурността беше точно заради Ботас.

След рестарта Хамилтън остана начело, но авансът му от малко над 13 секунди пред останалите нямаше как да го върне на първо място след спирането за нови гуми. Преди това Люис се опита в продължение на 10 обиколки да натрупа по-голям аванс, но не успя.

Хамилтън се върна на пистата 4-и, но малко по-късно беше догонен от Фетел, който го атакува агресивно на влизането в завой №3 и мина пред него. В средата на състезанието Люис мина едно място напред заради проблемите на Рикардо с гумите, но в 52-ата обиколка британецът също трябваше да спира в бокса заради проблеми със сликовете.

Малко по-късно повреда в горивната помпа извади Хамилтън от състезанието и сложи край на серията му от 33 поредни състезания, в които той спечели точки.

Пред него Верстапен, Райконен и Фетел запазиха това класиране в последните обиколки, като Кими се доближи на около 2 секунди от холандеца, но така и не го атакува. А във Ferrari изненадаха феновете и не наредиха на двамата си пилоти да си разменят местата, което беше повече от очаквано с оглед фаворизирането на Фетел.

Другият пилот на Red Bull Дениъл Рикардо отпадна заради повреда в скоростната кутия, като този проблем го лиши от 4-ото място на финала. За сметка на това Ромен Грожан спечели първите си точки за 2018 и завърши 4-и, като пети остана съотборникът му Кевин Магнусен.

Двамата пилоти на Force India Естебан Окон и Серхио Перес, които стартираха 11-и и 15-и завършиха 6-и и 7-и, следвани от Фернандо Алонсо, който отново спечели точки, въпреки че стартира от алеята пред боксовете.