Хамилтън стартира европейските стартове с победа

13.05.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 2313 прочитания

Люис Хамилтън доминира в Гран при на Испания като беше начело от старта до финала в състезанието, което му донесе втора поредна победа този сезон. Силното представяне на Mercedes в началото на европейския сезон допълни Валтери Ботас, който завърши втори, а трети остана Макс Верстапен.

Състезанието на пистата „Каталуня” се оказа трудно препятствие за доскорошния лидер в класирането Себастиан Фетел с Ferrari, който изненадващо избра стратегия с две спирания в бокса и това го смъкна на 4-о място, въпреки че преди това на старта германецът се пребори за втората позиция с Ботас и вървеше зад Хамилтън.

Световният шампион изкара състезанието с едно спиране, при което смени меките сликове с медиум и кара без проблеми до финала, а Ботас спря малко по-рано от предвиденото, за да покрие стопа на Фетел в 18-ата обиколка и не успя да се върне пред него на пистата, тъй като механиците на Mercedes се забавиха със смяната на гумите му.

Но второто спиране в бокса на Фетел пусна напред Ботас и Верстапен, а Фетел така и не успя да ги догони, за да търси нова атака напред. В крайна сметка Себ завърши на 0,7 секунди от Макс, за когото този подиум е много важен с оглед на поредицата слаби състезания с инциденти, който той записа от началото на годината.

Още в първата обиколка стана масова катастрофа, стартирана от Кевин Магнусен и Ромен Грожан, като в третия завой колата на Магнусен остана без сцепление и мръдна вляво, а това накара французина да също да завие вляво, което го завъртя. Оттам Грожан удари Пиер Гасли, който стартира 12-и и Нико Хюлкенберг, като и двамата не успяха да го заобиколят навреме.

Хаосът около инцидента извади от Топ 10 Фернандо Алонсо, който обаче в състезанието успя да си пробие път от 11-ото до 8-ото място на финала.

Зад Верстапен завърши съотборникът му Дениъл Рикардо, като и двамата караха с по един късен стоп за медиум гуми, но състезателното им темпо беше далеч от това на Mercedes и Ferrari, въпреки че италианците завършиха състезанието с едно кола, след като Кими Райконен получи повреда в новия двигател, който той получи след проблемите в мотора в петък.

Място в Топ 10 намериха още Магнусен, който завърши 6-и, Карлос Сайнц – 7-и и Шарл Льоклер – 10-и.

В класирането след първите 5 състезания Хамилтън води на Фетел с 17 точки – 95 н 78, а Ботас излезе трети с 58 точки. При конструкторите Mercedes излезе начело с 153 точки, а Ferrari заема второто място с 126 т.