Хамилтън недостижим в Мелбърн

24.03.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 2534 прочитания

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън не остави надежди на своите съперници в битката за полпозишъна за Гран при на Австралия с последната си бърза обиколка в третата част на квалификацията.

Преди това изглеждаше, че пилотите на Ferrari и Red Bull могат да се борят с Mercedes за полпозишъна, като Себастиан Фетел дори завърши втората част на сесията с най-добро време.

При първите бързи обиколки в решителната трета част на квалификацията разликите отново бяха малки, като Хамилтън, Фетел и Макс Верстапен се събраха в 0,061 секунди.

При втория си опит обаче Хамилтън подобри времето си още в първия сектор с 0,4 секунди, а до края на обиколка свали още почти половин секунда от постижението си.

Люис постигна 1.21,164 минути – най-бързата обиколка в историята на „Албърт парк”, която му донесе рекордната седма първа стартова позиция за Гран при на Австралия.

Двамата пилоти на Ferrari Кими Райконен и Себастиан Фетел останаха втори и трети, като финландецът завърши на над 0,6 секунди от Хамилтън, а Фетел остана на 0,01 секунда от съотборника си.

Топ 4 допълни Макс Верстапен с Red Bull, завършил на 0,04 секунди от Фетел в битката за място на първите две редици.

Третата част на квалификацията беше прекъсната заради тежката катастрофа на пилота на Mercedes Валтери Ботас, който се удари на завой №2, след като колата му удари в предпазната стена. Болидът е със сериозни поражения, но финландецът е невредим. Катастрофата стана, след като Ботас стъпи в тревата на излизането от първата част на шикана и не успя да избегне стената вдясно на трасето.

Дениъл Рикардо с другата кола на Red Bull завърши пети, но ще стартира осми заради наказание от вчера, а Топ 10 допълниха Кевин Магнусен и Ромен Грожан с Haas, както и двамата пилоти на Renault Нико Хюлкенберг и Карлос Сайнц.

Първи под чертата в края на втората част на квалификацията остана Фернандо Алонсо с McLaren, който успя с малко да изпревари съотборника си Щофел Вандоорн, завършил 12-и.