Хамилтън взе първата тренировка за новия сезон

23.03.2018 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 2541 прочитания

Световният шампион Люис Хамилтън с Mercedes беше най-бърз в първата световна тренировка за сезон 2018 във Формула 1 на пистата „Албърт парк” в Мелбърн, където в неделя е Гран при на Австралия.

Британецът изпревари с 0,551 секунди съотборникът си Валтери Ботас, а Red Bull успя да излезе пред Ferrari в борбата за това кой да е най-близкият преследвач на световните шампиони.

При първите бързи обиколки в хода на сесията класирането оглави Макс Верстапен с Red Bull, който стана първият пилот, слязъл под 1,25 минути на обиколка – 1.24,959 минути. Малко след това Хамилтън подобри времето на холандеца с 0,022 секунди, а след това слезе на 1.24,531 минути.

След пауза в средата на тренировката Ботас излезе на пистата с нов комплект ултра меки сликове и подобри времето на Хамилтън с 0,046 секунди, но световният шампион си върна първото място с 1.24,026 минути, с над половин секунда аванс пред финландеца.

След това Верстапен подобри времето си със супер меките гуми, но остана на 0,745 секунди от Хамилтън.

Пилотите на Ferrari разделиха колите на Red Bull и завършиха 4-и и 5-и, като Кими Райконен беше с една десета от секундата по-бърз от Себастиан Фетел. Финландецът кара с меките гуми, а Фетел със супер меките, като сбърка в първата си бърза обиколка, но след това подобри времето си във втората.

Зад Дениъл Рикардо, който завърши шести, Ромен Грожан с Haas излезе начело в изключително оспорваната битка в средата на колоната, където разликите се оказаха много малки. Французинът завърши на 1,7 секунди от Хамилтън, но всички пилоти след него в класирането чак до Серхио Перес с Force India, който е 16-и, се събраха в 1 секунда.

Технически проблеми съпътстваха първата тренировка на McLaren, като през първия час Фернандо Алонсо и Щофел Вандоорн прекараха доста време в бокса – испанецът заради повреда в ауспуховата система, а белгиецът имаше неустановен проблем с управляемостта на колата.

След това Алонсо изскочи на 8-ото място с 1.25,896 минути за обиколка със супер меките и грешки в последния сектор на пистата.