Четвърта световна титла за Хамилтън

30.10.2017 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 1888 прочитания

Люис Хамилтън спечели четвъртата си световна титла във Формула 1 два кръга преди края на сезон 2017, след като завърши девети в Гран при на Мексико снощи. Британецът има три титли с Mercedes в последните 4 години, а първата му корона дойде с McLaren през 2008 година.

Вчерашното състезание в Мексико Сити беше спечелено от Макс Верстапен с Red Bull, а с него на подиума се качиха и Валтери Ботас с Mercedes и Кими Райконен с Ferrari.

Хамилтън се озова в дъното на класирането още в първата обиколка, когато беше ударен отзад от Себастиан Фетел с Ferrari и британецът трябваше да спира в бокса заради спукана гума. Германецът също спря при механиците на Ferrari за смяна на предно крило, а след това двамата се върнаха на края на колоната.

Фетел имаше нужда от поне второ място, за да не позволи на Хамилтън да вземе титлата в Мексико, но той стигна едва до 4-ата позиция на финала.

„Люис беше по-добрият пилот този сезон, свърши по-добра работа и напълно заслужено взе титлата – заяви след финала Фетел, който беше поздравен от Хамилтън малко след състезанието докато обясняваше пред медиите какво се е случило между двамата след старта. – Много бих искал да имам повече титли от Люис, но сега той ме догони.”

„Все още четвъртата титла не е нещо реално, не мога да осъзная, че я спечелих – обясни Хамилтън. – Трябва да призная, че титлата дойде по ужасен начин – 9-о място на финала и 2 точки, надявах се, че ще я взема с победа. Но това не променя настройката ми, ще се боря за победите в последните два старта за сезона.

„Искам да благодаря на всички в Mercedes, които свършиха отлична работа този сезон и успяхме отново да спечелим титлата.”

След Мексико разликата между Хамилтън и Фетел е 56 точки, но максималният брой точки, които може да вземе един пилот е 50, така че битката приключи, а Mercedes вече си осигури първото място при конструкторите още в Гран при на САЩ в Остин.