Хамилтън е все по-близо до титлата

23.10.2017 | Авто новини: Авто Спорт » Формула 1 | Автор: Georgi Ivanov | 4504 прочитания

Лидерът в световния шампионат във Формула 1 Люис Хамилтън спечели в Гран при на САЩ деветата си победа този сезон и увеличи аванса си пред Себастиан Фетел от 59 на 66 точки, което означава, че още в неделя може да вземе четвъртата си световна титла.

Преди старта в Остин Фетел заяви, че ще се бори до край за титлата и наистина го направи – страхотно представяне в квалификацията, което му отреди втората позиция на първа редица, на малко над 0,2 секунди зад Хамилтън. А в състезанието Фетел направи най-добрия старт и успя да поведе колоната с атака в първия завой, след което води няколко обиколки, но Люис го догони и си върна първата позиция.

Оттам нататък Хамилтън изглеждаше недостижим, въпреки че с поредица стратегически ходове Скудерията успя да задържи Себ в битката за титлата, като германецът използва и трите типа гуми на Pirelli – след като се оказа, че ултра меките не работят достатъчно добре, той се отказа от тях, после мина на меки, а когато и те започнаха да губят сцепление, рискува със супер меките и наистина беше бърз в края.

Хамилтън изкала 20 обиколки с ултра меките, след което кара с меките и темпото му беше най-доброто от пилотите, избрали тази стратегия.

С победата на Хамилтън и петото място на Валтери Ботас вчера Mercedes спечели за четвърти пореден път световната титла при конструкторите – досега в новата турбо ера на Формула 1 друг тим не е успявал да наруши серията на германския тим.

В неделя в Мексико Хамилтън ще има нужда от едва 9 точки, за да си гарантира титлата, което означава, че дори и Фетел да спечели, петото място ще направи Люис световен шампион за четвърти път.

Миналата година Хамилтън спечели Гран при на Мексико, а след лятната пауза британецът и Mercedes доминират с пет победи в шест старта, като кампанията на предишните лидери Фетел и Ferrari се разпадна след три много трудни състезания между Сингапур и Япония.

Фетел остана втори в Остин, а трети завърши съотборникът му Кими Райконен, който малко преди финала пропусна германеца пред себе си. В последната обиколка Кими беше изпреварен от Макс Верстапен, който обаче излезе с четирите си колела извън трасето и веднага след финала беше наказан с 5 секунди, което върна третото място на финландеца. Това предизвика обичайните гръмогласни оплаквания от страна на Red Bull, а бащата на Макс – Йос Верстапен дори поиска оставка на директора на състезанията във Формула 1 Чарли Уайтинг.

Следващият старт е този уикенд в Мексико.