Латвала спечели рали "Мексико"

07.03.2016 | Авто новини: Авто Спорт » Рали | Автор: Georgi Ivanov | 1098 прочитания

Яри-Мати Латвала (VW Polo WRC) взе първата си победа в световния рали шампионат за 2016 година, след като записа категоричен успех в рали „Мексико”, трети кръг от тазгодишната надпревара. Финландецът атакува сериозно още от самото начало на състезанието с център град Леон и повече в първите дълги етапи, а след това само увеличаваше аванса си. Латвала се възползва отлично от задната си стартова позиция – той нямаше точки от първите два старта – и това му позволи да контролира идеално развитието на състезанието срещу неговия съотборник и настоящ световен шампион Себастиен Ожие.

Французинът спечели и двете отсечки в последния ден на ралито – маратонския етап „Гуанауато” (80 километра) и излъчвания пряко по телевизията пауър стейдж на финала, но това му позволи единствено да стопи аванса на Латвала на 1,05 минути на финала.

Третият пилот на VW Андреас Микелсен отпадна докато се бореше за третата позиция, а това позволи на Ожие да увеличи аванса си в класирането след първите три ралита за сезона.

Трети финишира Дани Сордо с Hyundai i20 WRC, който обаче беше наказан след финала и така корейската марка загуби третия си пореден подиум от началото на сезона. Сордо беше наказан с 2 минути, след като стана ясно, че е използвал 29 гуми в хода на състезанието, а е имал право да използва 28.

Сорди финишира на 1.58,5 минути пред Мадс Остберг с Ford Fiesta WRC, а след наказанието на испанеца двамата си смениха местата – Мадс получи третата позиция, с аванс от едва 1,5 секунди.

След 3 състезания Ожие води с 77 точки, Остберг е втори с 42, а третото място е за Андреас Микелсен с 33.