Ожие взе втора поредна победа в Швеция

14.02.2016 | Авто новини: Авто Спорт » Рали | Автор: Georgi Ivanov | 2647 прочитания

Трикратният световен шампион Себастиен Ожие (VW Polo WRC) спечели трета победа в рали „Швеция”, единственото състезание на сняг в шампионата на планетата. Французинът поведе още от самото начало и спечели 6 от 12-те проведени етапа, въпреки че през по-голямата част от състезанието стартира пръв по отсечките и трябваше да чисти пътя за своите съперници.

Ралито беше под въпрос заради топлото време и топящия се сняг по етапите, което наложи отмяната на девет скоростни отсечки.

Ожие спечели и последната отческа – пауър стейджа, който носи бонус точки и си тръгва от Швеция с пълен актив, като на финала победи с 29,8 секунди Хейдън Падън с Huindai i20 WRC.

Новозеландецът изравни най-доброто си класиране в световния шампионат, но днес имаше трудно изпитание, тъй като удари дървен кол малко преди финала на етапа и проби дупка в радиатора на колата. Въпреки трудностите и доливането на шампанско в радиатора, Падън успя да докара автомобила си до сервизната зона и си гарантира второто място.

Трети остана Мадс Остберг с Ford Fiesta WRC, който завърши на 25,8 секунди зад Падън.

Рали „Швеция” се оказа провал за сочените за фаворити Яри-Мати Латвала и Андреас Микелсен, като двамата съотборници на Ожие изостанаха сериозно – Латвала заради повреда още в първия ден, когато се наложи да кара само с един двигателен мост, а Микелсен заради поредица грешки и излитания от пътя, които му струваха твърде много време. Второ поредно отпадане записа Крис Мийк със Citroen DS3 WRC, който също като в рали „Монте Карло” удари камък на пътя и този път спря заради повреда в управлението.

След рали „Швеция” Ожие води в класирането с 56 точки, Микелсен има 33, а трети е Остберг с 27.