Себастиен Ожие с трета поредна световна титла

13.09.2015 | Авто новини: Авто Спорт » Рали | Автор: Georgi Ivanov | 4768 прочитания

Себастиен Ожие и Жулиен Инграсия (VW Polo WRC) спечелиха рали „Австриля”, 10-и кръг от световния рали шампионат и си гарантираха трета поредна световна титла. С този успех Себ си гарантира място в ексклузивния клуб на рали пилотите, с повече от две световни титли: Себастиен Льоб има 9, а легендите Юха Канкунен и Томи Макинен са с по 4.

Ожие спечели последните седем отсечки в Австралия, което му гарантира излизането начело, както и победата в днешните етапи в Ню Саут Уелс. Французинът събра 235 точки, а Латвала има 134. Втори остана съотборникът на Себ Яри-Мати Латвала, който завърши на 12,3 секунди, а трети – Крис Мийк със Citroen DS3 WRC, който пък спечели битката с Андреас Микелсен (VW Polo WRC) за последното място на подиума.

„2015 е страхотен сезон, най-добрият в кариерата ми – заяви на финала Ожие. – Без грешки, страхотни представяния в много състезания, а тази година всичко се получи много добре. Много е трудно точно тук да си първи по етапите и да чистиш пътя, но въпреки това се справихме и успяхме да вземем победата. Това беше перфектният начин да спечеля третата ми световна титла.”

Двойната победа на VW осигури на марката трета световна титла при конструкторите, но шефовете на тима трябваше да чакат до последния сервизен парк, за да се зарадват, тъй като Латвала завърши последния етап с проблеми в алтернатора и се наложи да сложи нов ремък, за да продължи в прехода.

Мийк призна днес, че няма отговор на темпото на пилотите на VW в неделните етапи, но навигаторът на Микелсен допусна грешка на влизането в днешния обеден сервиз, което му донесе 10 секунди наказание и Крис получи по-сериозен шанс за третото място, от който той се възползва. Местната звезда – Хейдън Падън от Нова Зеландия завърши на пето място, най-напред класиралият се пилот на Hyundai, а Топ 6 допълни лидерът на M-Sport От Танак с Fiesta WRC.